Worksheets, Tablet & Whiteboard Resources for Primary Maths, SPaG & Science
Not logged in

Learning Clip Subscriptions

Browse the categories on the left to see our subscriptions and upgrades. You can add access to new clips or extend your existing subscriptions.

Try Before You Buy

Remember you can access as many time limited previews of the activities as you like to make sure your subscription pack contains the resources you want.

You should also check that your Internet connection, computer hardware and software will run our 'free to registered users' resources to your satisfaction before subscribing.

Log In

To purchase a Learning Clip subscription you must be logged in. You can still browse the subscriptions to see what is available.

Individual Subscriptions More Information...

Subscription Individual

For the individual teacher or home user, choose one or more year groups for a period of up to three years. You can also opt to include a "Class login' to let your whole class access the activities.

View Subscriptions

Individual Subscription Prices

Year Groups Subscribed to:
Length 1 2 3 4 5 6 Class Login
1 Year £26 £36 £46 £56 £66 £76 +£10
2 Years £46 £66 £86 £106 £126 £146 +£20
3 Years £61 £91 £121 £151 £181 £211 +£30

Adding to a Current Subscription

Add an additional Year Group to a current subscription for £1.50 PCM of remaining subscription period. Or add the Class Login feature for £1 PCM.

Subscribing to the content for a year group allows access to all the resources listed under that year group. To see exactly which resources each year group contains click its link in the site header.

School Subscriptions More Information...

Subscription School

Every school subscription has a main administrator account plus 5, 10, 15 or 20 teacher accounts. A 'Class login' for each teacher account to let a whole class access the activities is also included.

School Subscription Prices (Maths)

1 Year 2 Years 3 Years
Teachers Y1 & 2 Y3 - 6 Y1 & 2 Y3 - 6 Y1 & 2 Y3 - 6
6 £89 £169 £129 £249 £179 £329
11 £149 £279 £229 £439 £299 £579
16 £199 £379 £319 £609 £419 £789
21 £249 £469 £389 £749 £519 £979

Adding to a Current Subscription

Additions to current subscriptions are calculated pro-rata in line with the current subscription end date.

Tablet Tasks Upgrades

Upgrade a subscription to use the resources with Tablet Tasks for an annual fee of £49 / teacher